30. července 2015

#1 Ortel kruté pravdy (Samale Shiet)

Ordinaci dominoval masívní stůl z tmavého dřeva pokrytý odbornými publikacemi na mikrodách i ve svazcích tištěných na myceliálním papíře, a osobní monitor s drobnou krabičkou procesoru v rohu stolu. Ve velkém bílém křesle z jemné kůže seděl elegantní, asi šedesátiletý prošedivělý muž s bradkou, ustupujícími vlasy a brýlemi s tenkou stříbrnou obroučkou. Představil se jako dr. Sigmund Reisenberg, neurolog. Trochu i vzhledem připomínal svého dávného jmenovce z atomového věku, jednoho ze známých zakladatelů psychologie. Oblečený v kvalitním břidlicově šedém obleku s hedvábnou košilí, očividně gerdánské kvality.

„Dobrý den, paní…“ posunul si brýle na nose a pohlédl na štítek mikrody, kterou mu snaživě přisunula prsatá sestra, „paní Shiet. Nebo slečna?“ zeptal se se zájmem.
„Slečna,“ pronesla téměř polohlasně a pomalu dosedla do křesla. Cítila neuvěřitelnou úzkost.
Dlouhými, kostnatými prsty se poškrábal na nose a ještě chvíli zíral do monitoru. Extravagantní hodiny s ručičkami, jaké jsou k vidění v historických magazínech, pomalu posouvaly vteřiny, které se jí zdály být věčností.

Třeba to bude cokoli jiného. Cokoli. Nemusí to přece hned být to nejhorší, ne, na to není ještě čas.

Snažila se zklidnit své vnitřní já a pohlédla na doktora, který právě vkládal mikrodu do čtečky. Jeho další slova ji ale srazila k zemi.
 „Mám tu vaše testy,“ řekl po chvíli s profesionálně neutrálním výrazem v obličeji. „Abych tak řekl, nejsou právě příznivé, ale předpokládám, že na to vás upozornil již váš osobní lékař. Elektroaktivita vaší mozkové tkáně je…“
Naklonil se ještě víc, jeho výrazný nos málem ťuknul do monitoru. „Je poněkud netypická, tedy, vidím zde samozřejmě klasické změny při morbus morrison, jistě, ale některé neuronové dráhy, hm, zajímavé…“
Zvedl oči a zahleděl se na ni. Jeho výraz byl nadále profesionální, ale kdesi v jeho očích jako by proběhl záchvěv soucitu. „Každopádně, vaše EEG i 4D neuroimaging prokazují asi 85% shodu s typickými výsledky pacienta s Morrisonovou chorobou. Váš osobní lékař vás jistě informoval o základních faktech. Podle výsledků jste momentálně ve druhé fázi nemoci, tedy občasné záblesky bolesti hlavy už přešly do déle trvajících záchvatů, možná jste si již všimla i jisté pravidelnosti. Ve vašem stádiu obvykle pacienti pociťují asi půlhodinové až hodinové záchvaty prudké bolesti přibližně jednou za tři dny. Pravděpodobně jste užívala nějaká volně dostupná analgetika a nejspíš už jejich účinnost nestačí, že?“

 „Nezoufejte. Ještě máte před sebou krásných pět měsíců života,“ doneslo se přes šum jeho slov k uším dívky. Zvedla k němu nepřítomný pohled.

Ne… Nemůže to přece být pravda, mám… mám tu poslání! Potřebuju žít, alespoň do doby než...

„Tohle jsou základní informace o chorobě a možnostech léčby,“ podal jí tištěný leták. „Jak jste si už asi zjistila, dosud nejsou známy příčiny vzniku choroby. Víme jen to, že postihuje většinou mladé dospělé ve věku 20-40 let, muže i ženy. Proto také zatím není znám žádný lék, ačkoli výzkum ve Vacc Industries přináší slibné prvotní výsledky. Nicméně,“ odmlčel se, „v současné chvíli vám můžeme nabídnout pouze tlumení příznaků a tím zvýšení komfortu života s Morrisonovou chorobou.“
Pohlédl na Samale a pokračoval:
„Tedy zaprvé, analgetika. Napíšu vám silnější, ale počítejte s účinností pouze v řádu týdnů, a i tak půjde spíš o to, aby bolest byla alespoň trochu snesitelná, ne, že byste necítila nic. Záchvaty vás budou vyčerpávat, takže budete celkově unavenější. Nesmíte pít alkohol ani užívat jiné volně dostupné drogy. Ani ty ilegální, pochopitelně.“
Dovolil si krátký profesionální úsměv.

„Zadruhé, máme tady silnější preparáty na bázi opiátů. Aplikují se injekčně, působí okamžitě a po dobu 4-5 hodin. Utlumí úspěšně bolest i ve vyšších stádiích. Mají však velké riziko, brzy vzniká velmi silná závislost, proto je nedoporučuji podávat dříve než v terminálním stadiu choroby. Z pojištění se vám hradí pouze 12 dávek, případné další už byste musela platit ze svého. Jsou velmi, opravdu velmi drahé.

Nu a zatřetí je tu samozřejmě virtuál. Můžeme vám nabídnout komplexní službu v luxusním hospicu, kde se o vaše tělo bude starat zdravotnický personál, zatímco vaše duše může prožívat jiný, radostnější příběh. Ukázky jste mohla sledovat v čekárně a kompletní nabídku naleznete na síti po přihlášení do naší klientské sekce.“

Lékař se odmlčel. „Možná jste se setkala s nějakými takzvanými alternativními metodami. Některé možná jsou… přesto, hm, zkrátka, pokud se hodláte zapojit do výzkumného projektu Vacc Industries, neměla byste zkreslovat výsledky nějakými pochybnými způsoby léčby.“
Podal dívce další papír. „Tady je vstupní anamnestický dotazník a souhlas se zapojením do výzkumného projektu V.I. Výzkum vás nijak nezatíží, budu tam posílat výsledky z vašich pravidelných kontrol a v případě, že V.I. objeví nějaký účinný preparát, budu vás neprodleně informovat. Budete tak mezi prvními, kteří budou moci účinnost ověřit v kontrolované studii. Stačí, když to donesete vyplněné příště.“

Kolikrát tohle asi říkal? Nezoufejte… zbývá vám krásných pět měsíců života. Pět! Pět měsíců plných bolesti, vidiny blízké a bolestné smrti.

Sam s napůl nepřítomným výrazem naslouchala svým možnostem. Jedna ubožejší než druhá. Kolik lidí vlastně bylo vyléčeno? Ví se to? Jakou teda šanci má zrovna ona? Na moment schovala hlavu do dlaní a protřela si oči.

Čekárna na smrt. Doslova. Lidský rod bude vymírat a Össeané se budou moci ujmout vlády, zotročit nás. Historie se bude opakovat. Tahle choroba nás zdecimuje, jak kdysi hladomor nebo samotný mor, ne… probůh NE!

S tichým kliknutím vyjmul mikrodu z počítače a sestra ji odnesla do kartotéky. Samale na zápěstí pípl netlog signalizující, že jsi obdržela kód do lékárny, opravňující k vyzvednutí předepsaných analgetik.
„Pokud nemáte nějaké dotazy, slečno, uvidíme se za dva týdny ve stejnou dobu. Můžete mi ovšem kdykoli v pracovní době zavolat, bude-li třeba.“

„Díky,“ pronesla a bezmyšlenkovitě si vzala papír se souhlasem ke vstupu do výzkumu. Měla se snad stát pokusným králíkem?

„Půjdu vymyslet, jak si užít těch zbývajících celých pět měsíců,“ pronesla kousavě.

Podala mu ruku a s papírem s hlavičkou V.I. se vydala ven z ordinace, rovnou do čekárny. S hlavou skloněnou a výrazem ve tváři, který mluvil za vše.


Žádné komentáře: