24. září 2018

#4 Zázrak v kapce krve (Richard Bennet)

Vystoupali po dřevěném schodišti o patro výš. Až k laboratoři došli mlčky. Neoznačené dveře, před kterými zastavili, byly jedněmi z několika podobných v chodbě a ničím se na první pohled nelišily: tmavý kompozit s texturou rustikálního dubu, chromovaný knoflík kliky. Doktorka přitiskla netlog k malému displeji na rámu. Po chvíli nehlučného cvakání a bzíkání vnitřního bezpečnostního mechanismu se deska dveří poslušně zasunula do stěny.

Jestli byla klinika Dr. Reisenberga vybavena nejmodernějšími terronskými přístroji, pak toto pracoviště působilo jako z budoucnosti. A doktorka Leidreen si to ho byla plně vědoma. Dala jim čas k obdivování několika bělostných vyšetřovacích lůžek, měkce levitujících ve stabilním antigravitačním poli. Po délce jejich pelesti pomrkávaly různobarevné diody a kontaktní štítky. Ke každému lůžku patřila police se sadami gelových snímačů, scanovacích sond pro neuroimaging a dalšími pomůckami, včetně několika uzavřených kontejnerků. Na rozdíl od zvyklostí pozemských klinik tady nebyla cítit žádná dezinfekce, snad jen sotva znatelný nádech ozonu, a přesto laboratoř vyzařovala nekompromisním pocitem naprosté čistoty. Za hlavami lůžek u okna zatemněného žaluziemi stál malý kancelářský stolek a nad ním problikával hologramový displej v pohotovostním režimu. Levá stěna místnosti byla lemována vitrínami s množstvím skleněných ampulí a dóz se zabroušenými víky, polepených etiketami s nápisy v gerdánštině. Zeď napravo tvořila velká telestěna.
„Pojďte dál,“ vyzvala je lékařka.

Ze zásuvky stolku pod holodisplejem vytáhla dvě mikrody a jednu po druhé vložila do procesoru. Displej se rozzářil nevtíravým meruňkově narůžovělým svitem. Párkrát ťukla do netlogu a displej vzápětí promítnul obraz Eily za recepčním pultem, která k ní pokojně zvedla temné usměvavé oči.
„Budu tě potřebovat tady nahoře.“
Dívka kývla a ukončila hovor. Za pár okamžiků už stála ve dveřích a bez zbytečných dotazů se pustila do práce. Aktivovala na telestěně databázový systém, párkrát do něj klepla a vytvořila dva identické prázdné soubory, připravené k vyplnění.
„Prosím,“ ukázala na dvojici nejbližších lůžek doktorka. „Košile dolů,“ požádala ještě.
Její asistentka mezitím odněkud přitáhla tenkou zástěnu a postavila ji mezi obě lůžka, vytvářejíc tak oběma klientům improvizované soukromí.
„Až se položíte,“ promluvila klidným hlasem, „přitiskněte prosím svůj netlog na malý displej po vaší levé ruce, abychom mohly odečíst vaše osobní údaje a zdravotní záznamy.“
Počítač a netlogy zahájily neslyšnou komunikaci a připravené formuláře se začaly plnit daty obou pacientů. Lékařka a její pomocnice si smočily ruce v bezbarvém gelatexovém roztoku, jenž jim vzápětí vytvořil na rukou ochranný povlak v podobě leskle bílých rukaviček. Doplnily je slušivými textilními rouškami.

Ženy si bez řečí rozdělily pacienty. Zatímco Eila se skryla za paravánem a věnovala se Paskerovi, Richarda se ujala doktorka Leidreen. Ten Paskera za zástěnou spokojeně vytěsnil z mysli hned poté. Byl to koneckonců úplně cizí člověk, pojila je jen taková maličkost jménem Morrison. Buď za pár týdnů oba pěkně poslušně zkapou, nebo tahle zázračná léčba zabere a Richard už nebude chtít nikdy vidět Paskera, Naali ani nikoho dalšího, koho poslední dobou poznal. Odstěhuje se někam na druhou stranu planety.
Natáhla se přes něj pro sadu elektrod a ze dvířek nad hlavou uvolnila svazek různobarevných tenkých kabelů. Připevňovala kabely na elektrody a na ně nanášela gel ze skleněné dózy, aby každou z nich vzápětí přitiskla na Richardův hrudník či vnitřní stranu zápěstí. Studilo to. Brala do ruky další a další a stejným způsobem pokračovala také na čele a spáncích.
Přilepila poslední snímač a monitor okamžitě začal vykreslovat křivky tělesných pochodů. Doktorka uvolnila z bočnic lůžka dva elastické pásky a nečekaně Richardovi spoutala obě zápěstí.
„Teď se nesmíte hýbat,“ vysvětlila stručně. Než se stihl vzpamatovat, podobné pásky už držely i jeho kotníky.
„Odebereme vám několik mililitrů krve k rozboru,“ informovala ho. Vzápětí mu zavedla úzkou kanylu do žíly na odhaleném předloktí. Připojila k ní hadičku, končící kdesi pod úrovní postele, odkud se ozval tichým chodem kompresor. První kapky rudé krve začaly poslušně postupovat hadičkou. Richard zapudil ze svých představ úryvky z jakéhosi béčkového hororu o gerdánských upírech. Ta průsvitně bílá pleť a havraní vlasy…
Doktorka sledovala, jak si jeho krev razí cestu do přístrojů, umístěných pod lůžkem. Občas pohlédla na monitor, kde se kupily pravidelné křivky Richardových tělesných funkcí. EKG, EEG, respirograf, sonoscan a kdovíco ještě.

Z druhé strany paravánu se náhle ozval vzrušený výkřik Eily.
„Naali,“ zavolala polohlasně na doktorku a do hlasu se jí mísilo špatně maskované vzrušení. „Má to tam. Je to jasné jak facka, je to tam. A nejmíň čtyři, možná čtyři a půl roku. Tohle je náš muž!“
Doktorka na moment přestala věnovat pozornost monitoru. Upírala oči směrem přes paraván, ke své asistentce.
„Ale nezapomínej, že on je... víš co. Nemá tam antidotum?“
„Negativ.“
„U Ho'krina...“ ulevila si doktorka ohromeně. „Tomu se ani nechce věřit!“
Stoupla si na špičky a nakoukla přes paraván.
„Vážně! Udělej mu ještě standardní testy kvůli odolnosti a akutnímu stavu.“
Richard dosud trpělivě a bez odmlouvání snášel všechny procedury a ani se při tom nepokoušel se svou ošetřovatelkou konverzovat. Měl dojem, že už toho za jediný den vyslechl víc, než by rád. Tohle už však rozhodně bylo přes míru. S využitím všech svých zásob hořkého sarkasmu se hlasitě ozval: „Mám radost, že jste konečně našly vašeho Vyvoleného z legend, konečně si tu připadám jako v alternativní léčebně, ale byl bych nerad, aby se na mě zapomnělo. I s tím zatraceným Morrisonem mám víc času, než co mi zbývá jako zásobárně pro krevní plasmu. Nestačilo by už vám to, co jste ze mne vysály?“
Doktorka se jen neochotně vrátila k jeho lůžku. Pohlédla zběžně na monitor a nadechovala se k nějaké rutinní odpovědi, když se náhle zarazila, vytřeštila oči a ze rtů jí uniklo tiché zajíknutí. Chvíli zírala na křivky spektrometru. Pak si protřela oči a odkašlala si.
„To je blbost,“ zamumlala polohlasem. „To… musí být nějaká chyba zpracování.“
„Eilo?“ ozvala se své asistentce zklamaně. „Obávám se, že jásáme zbytečně. Jaká je pravděpodobnost, že bychom v jeden den, v tutéž chvíli měli na klinice DVA?“
Eilin nechápavý obličej se vynořil nad paravánem a otočil se ve směru Naalina pohledu.
„Neprobíhal nějaký upgrade softwaru? Nehrabal se v tom někdo v poslední době? Nebo já nevím, neduplikuje se tvůj nález na můj displej?“
Doktorka vypadala najednou velmi nešťastně.
Eila zavrtěla hlavou. „Nikdo tu nebyl, přístroje byly celou dobu vypnuté.“
Pozorně zkoumala údaje na monitoru.
„Má jiné hodnoty, takže duplikace souboru to nebude.“ polkla. „Vypadá to, že i tenhle je pozitivní,“ dodala ohromeně.

Naali horečně navolila číslo na netlogu. Zvolila diskrétní hovor, bez obrazu na telestěně a se zvukem jen do ucha.
„Moudrost a Naděje,“ ohlásila se. „Koho máte na portu?“
Z druhé strany se zřejmě dočkala dobrých zpráv, protože se začala usmívat.
„Zadrž Ji. A vysvětli Jí, že bude mít hosta. Hosty. Dneska to dokážeme.“
Otočila se k Richardovi a se zářícím pohledem na něj, anebo možná skrze něj do neznámých dálav světlých zítřků pronesla slavnostně: „Dneska dokážeme, že vyléčit Morrisona je možné.“
Típla hovor a znovu se otočila k Eile: „Připrav naše pacienty. Ať se obléknou. Zavolám taxíka.“
Zatímco doktorka zadávala objednávku, Eila postupně odlepila oběma mužům snímače a vysvobodila je ze spárů upírské kanyly. Podala jim košile. Pak zadala tisk a na stolku začala tiše broukat tiskárna.

Před vchodem už čekala čtyřmístná kabinka aerotaxíku. Eila otevřela dveře a pobídla oba muže dovnitř.
Pasker se před nástupem do taxíku zarazil: „Drahé dámy, tedy, ne, že bych vám snad přestal důvěřovat, ale velmi bych ocenil, kdybyste mi mohly aspoň naznačit - za prvé, co na našich měřeních vyvolalo tak velké vaše vzrušení, a za druhé, kam nás to hodláte unést, na rande bych to tak úplně netipoval…“
Vyčkávavě strnul s nohou na prahu taxíku a pohledem těkal mezi paní Naali a Eilou.
Naali na něj pohlédla a bez váhání odpověděla: „Před několika lety vám byla podána droga, která vyvolala vaše příznaky. A teď jedeme někam, kde se nám podaří dokázat, že vaše situace není beznadějná. Vy dva jste se nejspíš už museli někde setkat. Vzpomínejte, nestalo se něco neobvyklého v době před přibližně čtyřmi, čtyřmi a půl lety?“
Nedala jim mnoho času na odpověď. „Pojďme, čím dřív tam budeme, tím dřív budeme vědět víc!“
Pasker se nenechal pohánět: „Cestoval jsem tou dobou celkem často, ale nic, co by mi přišlo na paměť v souvislosti s tím, co popisujete, se mi nevybavuje. Čekal bych, že něco takového bych si přece pamatoval, aspoň nějaké to okno po divokém večírku…“
Zakroutil hlavou. Nezdálo se, že zrovna on by byl typ na něco podobného.
„Každopádně když už jsem vám kývnul na vyšetření a experimenty, jedu dál.“
S pocitem zvláštní uvolněnosti Pasker vstoupil do kabiny a usadil se u protějšího okna. Ač nerad míval věci mimo svou kontrolu, zvědavost převážila.
Richard se mezitím nasoukal do taxíku vedle něj. Začal litovat, čemu se to upsal, ale když už jednou souhlasil, bude ty dvě ženštiny následovat. Aspoň dokud je nějaká naděje, že skutečně ví, o čem mluví.

„Vlastně… když už o tom mluvíte,“ ozval se, když se všichni usadili v kabině taxíku. „Matně si vzpomínám, že se tou dobou, jak říkáte, jsou to asi čtyři roky, stalo něco trochu podivného. Učil jsem se tehdy na test, bylo už dost pozdě v noci, možná spíš nad ránem. Měl jsem děsný hlad a doma nic k zakousnutí nebylo, tak jsem na sebe hodil kabát a vydal se přes pár bloků do nonstopu pro nějakou obloženou záchranu. Ale nikdy jsem tam nedošel. Pamatuju si jen útržky. Podivné hučení, oslnivé světlo, pak dlouho nic, pak Paskera, sterilní chromové prostředí a několik zelených mužíčků s velkými injekcemi…“
Při pohledu na výrazy tváří ostatních už déle nevydržel zachovávat vážnou tvář a vyprskl smíchy. Člověk se prostě nejlíp pobaví sám. Když se uklidnil, jen dodal:  „Bylo mi šestnáct, kde bych se dostal k drogám? Tou dobou mě zajímaly jen hry, auta a kdy se zbavím akné.“
Naali se zdvořile pousmála. „Možné je všelicos. Možná ještě budeme všichni překvapeni,“ dodala s povzdechem.

Žádné komentáře: